Czy jestem zbierającym

W związku z przebudową serwisu forum zostało zablokowane.

Moderators: moderator, Hanna Marliere

Postby Zielony Punkt » Tue Oct 11, 2011 8:08 pm

Przy dokonywaniu wpisu do rejestru podmiotów zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów podaje się KODY odpadów co jasno wynika z zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie zakresu informacji podawanych przy rejestracji przez posiadaczy odpadów zwolnionych z obowiązku uzyskiwania zezwoleń oraz sposobu rejestracji (Dz.U. 2001 nr 152 poz. 1734).

Mimo iż pozycje 20 01 35* i 20 01 36 zostały uchylone poprzez ostatnią zmianę Rozporządzenia, o którym wspominasz to paragraf 2 pkt. 2 aktualnego brzmienia tego Rozporządzenia mówi, że do rodzajów odpadów, których zbieranie nie wymaga zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania "zalicza się również odpady stanowiące zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, o którym mowa w Ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym".

Ponieważ rozporządzenie określające sposób wpisu do rejestru precyzyjnie wymaga podania kodu odpadu to należy go umieścić we wniosku o wpis do rejestru.
To, że kody z grupy 20 zostały usunięte to nie problem bo zapisy rozporządzenia równie jasno precyzują, że wszystkie odpady sprzętu elektronicznego podlegają zwolnieniu pod warunkiem, że są zbierane w "punktach serwisowych wykonujących naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne sprzętu elektrycznego i elektronicznego"
Zielony Punkt
 
Posts: 410
Joined: Thu Nov 19, 2009 4:09 pm
Location: Łódź

Postby Paweł Hanys » Tue Oct 11, 2011 11:17 pm

Dzięki. Też mam takie zadanie jednak zawsze dobrze się upewnić :)
Paweł Hanys
 
Posts: 18
Joined: Fri Oct 07, 2011 7:54 am

Postby kosmita4u » Thu Nov 10, 2011 10:36 am

Witam

Odświeżę post i może naświetlę sprawę serwisu (tym razem elektronicznego jako takiego a nie tylko RTV) z trochę innej strony. Serwis z zasady swojej działalności ma dwie funkcje: jest zbieraczem odpadów (bo klient przyniesie do naprawy sprzęt i zrezygnuje z naprawy i zostawi go do utylizacji, wcześniej przedstawiono odpowiednie umocowanie prawne tego), jest też [b]wytwórcą odpadów[/b].

[quote]W rozumieniu ustawy o odpadach z dn. 27 kwietnia 2001r. art. 3 ust. 3 pkt. 22 jako wytwórcę odpadów - rozumie się każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów [/quote]
http://wrota.warmia.mazury.pl/Ochrona-s ... DPADY.html

W procesie naprawy wymontowane niesprawne elementy są kwalifikowane jako odpad, a w rozumieniu powyższego cytatu (i urzędników w Moim Urzędzie Marszałkowskim)ich wytwórcą i posiadaczem jest serwis. Na wytwarzanie odpadów trzeba mieć pozwolenie (przydzielony tzw. nr GIOŚ) i dodatkowo zezwolenie na wytwarzanie i składowanie odpadów niebezpiecznych.

Prosty przykład: klient przynosi urządzenie do naprawy które zawiera na stałe zamontowany akumulator (Laptop, nawigację, upsa, zabawkę dziecięcą, przenośny odtwarzacz DVD), serwis stwierdza że padł akumulator i go wymienia. To jest prosty i jasny przykład niestety życie jest dużo bogatsze niż wyobraźnia ustawodawcy i jest dużo więcej niuansów z kwalifikowaniem odpadów, które zostają po naprawie i uczciwie patrząc praktycznie wszystko jest odpadem niebezpiecznym.

Tak że wszystko powyżej napisane w wątku jest prawdą, tyle że serwis elektroniczny tak czy tak musi zgłosić chęć swojej działalności i uzyskać odpowiednie pozwolenia, prowadzić ewidencje i składać raporty (inne do gioś i inne do Urzędu Marszałkowskiego). I zdaje się że na 5 lat wstecz może być rozliczany z nie zgłoszenia tego rodzaju działalności.
kosmita4u
 
Posts: 1
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:44 am

Previous

Return to Prawo, definicje, interpretacje.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron