by archiwum » Wed Oct 10, 2001 11:17 am
Programy segregacji odpadów organizowane są przez samorządy lokalne i współdziałające z nimi przedsiębiorstwa, już od prawie dziesięciu lat. Faktycznie działaniom tym brakowało racjonalnych przesłanek ekonomicznych - gmina lub przedsiębiorstwo musiały do selektywnej zbiórki odpadów najczęściej dopłacać. Dlatego w wielu rejonach, gdzie społeczności lokalne zaakceptowały i wdrożyły zasady selektywnej zbiórki odpadów, a w efekcie przyniosło to częstokroć nadspodziewanie dobre rezultaty, zaczęto w ostatnich latach rezygnować z tych przedsięwzięć. Zjawisko to nie dotyczy wyłącznie obszarów ubogich, gdzie gmin po prostu nie stać na dopłacanie do czegokolwiek. W samej stolicy wg danych Zarządu Oczyszczania Miasta w ostatnich 3 latach zlikwidowano ponad 2 tys. stanowisk do selektywnej zbiórki odpadów. Niezbędne były tutaj rozwiązania systemowe a przede wszystkim wdrożenie ekonomicznych instrumentów.
W jakimś zakresie temu zadaniu powinny sprostać nowe przepisy dot. gospodarki odpadami (głównie w zakresie opłat produktowych i opakowań). Sądzę, że głównie chodzi o to aby śmieć - właśnie ten wysegregowany - stał się towarem rynkowym, który zawsze będzie się opłacało handlować i kierować go w ten sposób do recyklingu. Tylko wtedy -jak sądzę - nie trzeba będzie nikogo przekonywać do właściwego gospodarowania odpadami.
Czy nowe przepisy w gospodarce odpadami sprostają tym wyzwaniom - to już zupełnie inny temat. Być może na sondę w serwisie:
odpady.net.pl