odpady.net.pl

dokumenty potwierdzające recykling i odzysk a opł produktowa

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Odpady.net.pl Strona Główna -> Odzysk i recykling.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomekBeskidy



Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 3
Skąd: śląsk

PostWysłany: Czw Gru 20, 2012 7:50 am    Temat postu: dokumenty potwierdzające recykling i odzysk a opł produktowa Odpowiedz z cytatem

Witajcie
Jako, ze jestem tu nowy, pragnę powitać wszystkich użytkowników forum

Proszę o informacje, czy możliwe jest na podstawie karty przekazania odpadu zaliczyć przekazane odpady jako surowce poddające się recyklingowi lub odzyskowi? Chodzi o to, że recykler nie wystawił (z niewiadomych powodów) obowiązującego zaświadczenia, tj tych opublikowanych w ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i odrębnie recykling. Wystawił tylko kartę przekazania odpadu, zawierającą kod odpadu, masę i daty operacji. Dokumenty są przygotowywane na potrzeby rozliczenia opłaty produktowej
Logicznym wydaje się, ze te dokumenty są niewystarczające, ale chciałbym aby potwierdził to ktoś kto ma większą wiedzę w tym zakresie.
_________________
--
Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Camillo



Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 52
Skąd: Łódź / Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 21, 2012 3:36 pm    Temat postu: Re: dokumenty potwierdzające recykling i odzysk a opł produk Odpowiedz z cytatem

Według ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej
Art. 11 ust. 3
Masę lub ilość odpadów poddanych odzyskowi i recyklingowi oraz sposób odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych ustala się na podstawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i odrębnie recykling, które prowadzący odzysk lub recykling jest obowiązany wydać na wniosek przedsiębiorcy lub organizacji, przekazujących odpady do odzysku lub recyklingu, w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku.
Innej możliwości nie ma, być może w karcie przekazania odpadów nie wypełniłeś, że wnioskujesz o wydanie dokumentu potwierdzającego odzysk lub recykling. Bez tego tzw. recykler nie miał obowiązku wystawić ci DPR czy też DPO.
Jeżeli zaś wypełniłeś to, a dany podmiot się z tego nie chce wywiązać, to należałoby to zgłosić do odpowiednich organów ponieważ w tej samej ustawie jest także zawarte:
Art. 37a.
Kto, prowadząc odzysk lub recykling:
1) odmawia wydania dokumentu potwierdzającego odrębnie odzysk i odrębnie recykling przedsiębiorcy lub organizacji lub wydaje dokument zawierający informacje nierzetelne, lub nie wydaje tego dokumentu w terminie, o którym mowa w art. 11 ust. 3, lub 2) nie przekazuje egzemplarza dokumentu potwierdzającego odrębnie odzysk i odrębnie recykling do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, lub nie przekazuje go w terminie, o którym mowa w art. 11 ust. 6, podlega karze grzywny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Camillo



Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 52
Skąd: Łódź / Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 21, 2012 3:48 pm    Temat postu: Re: dokumenty potwierdzające recykling i odzysk a opł produk Odpowiedz z cytatem

No tak nie doczytałem dokładnie, napisałeś:
„Wystawił tylko kartę przekazania odpadu, zawierającą kod odpadu, masę i daty operacji.”
A dlaczego sam nie wystawiłeś KPO ?
W ustawie o odpadach jest jasno napisane, że kartę przekazania odpadu sporządza posiadacz odpadów, który przekazuje odpady.
A w ustawie o której pisałem wcześniej miałeś także dokładnie napisane, że prowadzący odzysku lub recykling wydaje DPR i DPO na wniosek przedsiębiorcy przekazującego odpady.
A skoro sam nie wystawiłeś KPO to i wniosku także nie złożyłeś zapewne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tomekBeskidy



Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 3
Skąd: śląsk

PostWysłany: Sob Gru 22, 2012 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Camillo - dzięki za odpowiedź
Trochę błędnie to napisałem, oczywiście, KPO wystawił przekazujący odpady, jednak jako "zielonemu" w tym temacie przygotował mu to recykler, wpisując w polu wniosku o wydanie DPR/DPO wartość negatywną. Dlaczego - nie wiem, mam tylko pomoc we właściwym tego rozliczeniu.

Rozmawiałem w tej sprawie ze specjalistą z Urzędu Marszałkowskiego, mam mu napisać maila opisującego sytuacje, zobaczymy co odpowie. Z pierwszych (z rozmowy tlf) ustaleń wynika, ze jednak będzie to możliwe, aby dla potrzeb naliczania opłaty środowiskowej jako podkładkę wykorzystać KPO. O odpowiedzi poinformuję w tym wątku.

Pozdrawiam
Tomek
_________________
--
Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Camillo



Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 52
Skąd: Łódź / Warszawa

PostWysłany: Sob Gru 22, 2012 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ciekawe, chyba natrafiłeś na jakiegoś dobrego urzędnika, który chce służyć także pomocą.
Jeżeli faktycznie urząd zgodzi się, aby wykorzystać KPO jako podkładkę to bardzo ważne jest też, aby rodzaj procesu przetwarzania, któremu powinien zostać poddany dany odpad był zgodny z tym, aby można go było zakwalifikować jako proces odzysku (R1 - R9, R13 i R14), czy też recyklingu (R2 - R9 i R14) dla opakowań.

No a odpowiedzi oczywiście poinformuj zobaczymy co wywalczysz ;]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tomekBeskidy



Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 3
Skąd: śląsk

PostWysłany: Sob Gru 29, 2012 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie
Niestety, odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego jest jednoznaczna, jedynym potwierdzeniem jest prawidłowo wypełniony DPR i DPO.
_________________
--
Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Camillo



Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 52
Skąd: Łódź / Warszawa

PostWysłany: Sob Gru 29, 2012 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli tak jak napisałem w 1 poście, innej możliwości nie ma.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sabahat



Dołączył: 12 Lis 2014
Posty: 1

PostWysłany: Sro Lis 12, 2014 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiele firm sprzedaje makulaturę powstałą poprzez prowadzenie działalności (np. supermarkety, firmy budowlane). Sądzę, że odbierający odpady makulatury nie będzie miał zastrzeżeń, co do tego żeby wystawić KPO. Na rynku jest dosyć firm bijących się o surowce wtórne i każda chce się przypodobać potencjalnym dostawcom m.in. tym, że wystawiają KPO.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Odpady.net.pl Strona Główna -> Odzysk i recykling. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Forum Odpady.net.pl Strona Główna